ПАНДУСИ: ВАЖЛИВІСТЬ ДОСТУПНОСТІ ТА ПРАВИЛЬНОГО КУТА НАХИЛУ
Що таке пандус, для кого він потрібен і який повинен бути правильний кут нахилу пандуса. Про це розповість радник міського голови Чорткова з питань безбар’єрності Іван Космина.
Пандус — це похила конструкція, яка забезпечує зручний та безпечний підйом або спуск. Він є невід’ємною частиною доступної інфраструктури, яка дозволяє людям подолати перепади висоти — наприклад, сходи чи бордюри.
В Україні існують стереотипи, що пандус потрібен лише для людей з інвалідністю, які пересуваються за допомогою крісла колісного. Насправді, пандус потрібен для значно більшого обсягу людей.
Тому ми повинні розуміти, що пандуси — це зручність для кожного з нас, адже в різні моменти життя ми всі можемо потребувати доступного середовища і відноситися до маломобільних груп населення. Головне – не сприймати безбар’єрність як «витрати». Це інвестиція в розвиток громади і власного бізнесу, це комфорт і доступність для всіх. Бізнес, який сьогодні почне облаштовувати свої заклади доступністю стане успішним, адже він матиме більше клієнтів, бо сьогодні 60 % населення України відносяться до маломобільних груп населення, а кількість осіб, які відносяться до маломобільних груп, зростає.
Який кут нахилу має бути у пандуса
Правильний кут нахилу пандуса визначає його зручність та безпеку.
Допустимий кут нахилу — не більше 8% (співвідношення 1:12) в ідеалі 5% (співвідношення 1:20).
Це означає, що на кожен метр висоти пандус має мати щонайменше 12 метрів довжини, якщо це 8%. Або, якщо все ідеально – 20 метрів довжини на метр висоти, при куті нахилу в 5%. Пандуси повинні мати двобічну огорожу з поручнями і шорстку поверхню.
Чому важливо дотримуватися цього стандарту
Відповідність міжнародним стандартам: цивілізовані країни дотримуються цього правила для забезпечення інклюзивності. А в Україні з 2010-ого року діє Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю.
Безпечність: круті пандуси (більше 8%) створюють ризик падіння чи перевертання людей на кріслах колісних.
Зручність: з таким кутом нахилу люди можуть самостійно подолати пандус без зайвих зусиль.
Інвестиція: інвестувавши кошти сьогодні в пандус, людина подбає про свій бізнес, бо це збільшить кількість клієнтів.
Опис зображення.
На фото зображена людина на кріслі-колісному з електроприводом, яка намагається подолати пандус біля сходів. Видно, що пандус є надзвичайно крутим і не відповідає будівельним нормам. На ньому відсутні належні заходи безпеки, а його нахил робить пересування складним і потенційно небезпечним для людини з інвалідністю. Також на фото помітно зимовий пейзаж: сніг на землі та сходах, що додатково створює ризик ковзання.
Цей приклад демонструє, наскільки важливо проєктувати пандуси відповідно до стандартів (кут нахилу не більше 8%) і забезпечувати їх безпечне використання в будь-яких погодних умовах.
Давайте руйнувати стереотипи та робити світ доступнішим разом!
Останні новини

ЧОРТКІВСЬКА ГРОМАДА ПРОДОВЖУЄ ГОТУВАТИСЬ ДО ОПАЛЮВАЛЬНОГО СЕЗОНУ 2026/27
Очевидно, що на нас очікуватиме чергова складна зима. Саме тому підготовка житлово-комунального господарства, медичної …Читати далі
ЗАДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ НОВОЇ СИНАГОГИ: ЧОРТКІВСЬКА МІСЬКА РАДА УКЛАЛА МЕМОРАНДУМ ІЗ ЄВРЕЙСЬКОЮ ГРОМАДОЮ МІСТА
Міський голова Чорткова Володимир Шматько та керівник ГО «Іудаїстська релігійна громада м. Чорткова» Яків …Читати далі
ЖИТЕЛЬ ЧОРТКОВА БОГДАН КРИВІЦЬКИЙ ВІДЗНАЧИВ 95-ЛІТТЯ!
Свій поважний 95-річний ювілей відзначив житель Чорткова Богдан Михайлович Кривіцький. Привітати іменинника завітав начальник управління …Читати далі
ЧОРТКІВ’ЯНКА АГАФІЯ ГИКАВЧУК ВІДЗНАЧИЛА 90-ЛІТТЯ!
Свій поважний 90-річний ювілей відзначила чортків’янка Агафія Іванівна Гикавчук. Привітати іменинницю завітав начальник управління …Читати далі
КП «ЧОРТКІВ МІСЬКТРАНС» ЗВІТУЄ ПРО ТИЖДЕНЬ РОБОТИ
Протягом минулого тижня, з 8 по 14 червня включно, комунальне підприємство «Чортківський міський транспорт» …Читати далі






